В середині жовтня, під час фінального етапу Кубка України 2016, що проходив у київському клубі «5 елемент», відбувся перший в історії українського сквошу семінар, присвячений роботі головних суддів сквош-змагань. В унікальному в своєму роді заході, організованому федерацією сквошу України, взяло участь сім чоловік, а лекторами його стали Любов Тосхопаран і Олександр Костевич-старший.

В рамках даного семінару Любов Тосхопаран розповіла про стандарти, пропонованих головним суддям і організаторам змагань, які розроблені Всесвітньою федерацією сквошу (детально цю інформацію можна знайти на офіційному сайті WSF), зробивши акцент на таких пунктах:

- Якими особистими якостями і професійними навичками повинен володіти головний суддя турніру;

- Чим важливо лідерство для головного судді турніру;

- В чому відмінність між головним суддею турніру і директором змагань;

- 50 заповідей, які повинен знати кожен суддя;

- Як організувати роботу суддів турніру;

- Що таке ефективний менеджмент для головного судді турніру.

Після цього Александр Костевич поділився своїм багаторічним практичним досвідом проведення турнірів, розповів, як правильно розробляти сітки в залежності від кількості учасників турніру і категорій, запропонував розглянути конкретні приклади.

Таким чином, семінар пройшов у стилі відкритого обговорення існуючих проблем при організації турнірів. Його учасники висловлювали свої пропозиції щодо вирішення описаних задач представникам ФСУ. Зокрема, були порушені наступні питання:

- Поділ функцій головного судді і директора турніру;

- Отримання практики майбутніх головних суддів на проведених турнірах;

- Наявність конфліктів інтересів;

- Дисбаланс суддівства;

- Визначення загальних стандартів для проведення турнірів під егідою ФСУ;

- Популяризація сквошу в масах;

- Особливості ведення рейтингу гравців;

- Технічне забезпечення з боку ФСУ;

- Звітність головних суддів турніру;

- Єдина система санкцій;

- Взаємоповага і поведінку на корті;

- Статус суддів, тарифи на роботу і т.д.

Враженнями про проведення даного заходу поділилися його безпосередні учасники, чиї коментарі і пропонуються вашій увазі.

Коло-2Сергій Драндалуш, учасник семінару (Київ):

- Ні для кого не секрет, що більшість турнірів по сквошу в Україні проходять, як правило, без окремої людини, який виконував би функцію головного судді. Здебільшого, ця функція лягає на організатора або директора турніру - я сам регулярно стикаюся з цією проблемою. Адже у директора турніру і так є чим займатися під час змагань, а для виконання і дотримання всіх регламентів (як внутрішніх першостей, так і на рівні PSA) поділ обов'язків стає і зовсім необхідним. Зараз у нас вже рік як діє суддівський клуб, з'явилися сертифіковані судді-маркери - логічним стало і проведення семінару «головний суддя турніру».

Мені було цікаво спільно обговорювати обов'язки і функції головного судді, вимоги до кандидатів, подивитися на те, як колеги засвоюють матеріал, наскільки це їм цікаво. робота, що спільно ми прийшли до висновку, що всі турніри повинні проходити з дотриманням регламенту і під контролем ФСУ, а виконання цих завдань буде лягати на головного суддю. І тим більше приємно, що сам семінар пройшов у дуже теплій, дружній і, навіть можна сказати, «Сімейної» обстановці.

колоОлег Грицина, учасник семінару (Харків):

- Семінар був вкрай корисним. Та й атмосфера самого клубу супроводжувала - все пройшло просто на «відмінно». Дуже хорошим був виступ Олександра Костьовича, який досвідчений у проведенні різного роду турнірів. Він розповів про всі нюанси організації цього процесу, про те, як складаються сітки. Ми погодили багато моментів так, щоб були однакові параметри в підході до роботи суддів, до поведінки гравців, до організації першостей. Щоб вимоги до змагань, які проводяться в Харкові, Львові, Києві та інших містах, підходи до їх проведення були на одному і тому ж рівні. Спасибі Костевич за це - він дійсно один з найбільш досвідчених фахівців, допоміг нам багато в чому. Я вдячний йому за те, що він витратив стільки часу для того, щоб все роз'яснити, що федерація сквошу створила для нас можливість провести такий захід. Приємно, що поруч був і Сергій Драндалуш, відповідальний за змагання в клубі «5 Елемент». подивимося, як отримана інформація допоможе нам, суддям і гравцям, під час проведення серйозних турнірів - одними з них будуть грудневі чемпіонат України серед юніорів та "Стіни Сквош Open» категорії PSA.

Дуже б хотілося ще раз взяти участь у такому семінарі і тепер уже за участю більшої кількості організаторів великих турнірів - тих же Дмитра Щербакова і Аліходжі Ахмедова, які багато роблять для розвитку сквошу в Україні, але від яких залежить не тільки управління змаганнями, але і пошук фінансування для їх проведення. Це було б ще цікавіше - поспілкуватися з такими людьми, висловити свої побажання, дізнатися їхню думку, зрозуміти, що можна було б зробити для підвищення рівня організації змагань і відповідальності арбітрів на іграх.

Коло-1Александр Костевич-ст., лектор семінару (Київ):

- Мені сподобалося ставлення учасників семінару до цієї події. Минуло воно чудово, всі присутні були зацікавлені в тому, щоб дізнатися щось нове для себе - не було нікого, хто прийшов би просто «для галочки» або з примусу. Люди не просто сиділи і щось записували в блокнот, а спілкувалися, задавали питання, пропонували свої рішення, своє бачення - і Сергій Даховнік, і Олег Грицина, і Сергій Драндалуш, та інші учасники. Думаю, що є сенс проводити схожі семінари і надалі. Все ж у нас ще багато проблем в організації турнірів і суддівства на них. В Україні тільки з'являється школа професійного суддівства, тому кандидатів необхідно правильно навчати, як робити свою роботу на високому рівні.

Це був перший семінар, на якому обговорювалася робота не звичайного арбітра «на корті», а саме головного судді всього змагання - для України така практика поки в новинку. Причому це безпосередньо пов'язано і з тим, як проводити підготовку до змагань, їх організацію, управління роботи кожного з учасників процесу. багато хто уявляє, як це виглядає, але розуміють це поки лише з боку. І безпосередньої роботи на практиці у людей, за великим рахунком, ще немає. Любов Тосхопаран зробила велику справу, провела теоретичну частину, розповівши, що суддя має або не має право робити, що він повинен знати. Це вкрай важливо. Але не менш важливо навчити майбутніх арбітрів миттєво оцінювати і управляти ситуацією на практиці. Я намагався доповнити розповідь Любові з точки зору свого досвіду. Думаю, що мені це вдалося. Приємно було бачити, що люди, давно працюють в цій сфері, хочуть ще більше розвивати свої навички та вміння. Так що семінар вийшов дуже конструктивним для всіх нас. І отримані на ньому знання точно допоможуть всім присутнім краще організовувати свої майбутні турніри, внести велику злагодженість в їх проведення.

Залишити коментар

Ваша пошта не буде опублікована

X